15min.lt: „Brexit“ poveikis Lietuvos gyventojams ir verslui: „minkštasis“ susitarimas atneš daugiau popierizmo, bet muitų išvengsime

 

Ištrauka iš 2020 m. gruodžio 30 d. straipsnio ,,„Brexit“ poveikis Lietuvos gyventojams ir verslui: „minkštasis“ susitarimas atneš daugiau popierizmo, bet muitų išvengsime”.

Įdarbinimo agentūros „Baltic Union“ vadovė Ieva Valutytė 15min sakė, kad naujoji vizų tvarka nėra visiška naujiena, kadangi dar iki 2011 m. Lietuvos piliečiams buvo privaloma registracija Darbuotojų registracijos programoje. Tuomet ši procedūra buvo apmokestinta. Dabar skelbiama, jog darbo viza bus nemokama, o aplikavimo galimybės – skaitmenizuotos. „Per ilgametę mūsų įmonės darbo praktiką susidūrėme su didžiausia paklausa iš JK partnerių nekvalifikuotai darbo jėgai sezoniniams darbams. Pastarajai darbams žemės ūkyje, fabrikuose, sandėliuose dažniausiai buvo keliami minimalūs reikalavimai, o darbuotojų poreikis skaičiais didžiulis. Dirbame tarptautiniu lygmeniu ir naujieji apribojimai liečia ne tik Lietuvą, bet ir Lenkiją, Slovakiją, Bulgariją, Rumuniją ir kitas šalis, kurių piliečiai ir sudaro didžiąją nekvalifikuotos ir sezoninės darbo jėgos dalį JK. Sunku patikėti, kad britai savo vietiniais žmogiškaisiais ištekliais patenkins visą sezoninės darbo jėgos poreikį, todėl prognozuojame, jog darbų pasiūla iš esmės nesikeis, tuo tarpu šalies patrauklumas potencialiems darbuotojams mažės“, – sakė I.Valutytė.
Tai, kad darbams užsienyje jau kurį laiką yra kitų populiarių krypčių, pastebi ir I.Valutytė. „Nekvalifikuotos darbo jėgos poreikis būna ir Olandijoje, Vokietijoje, ne pandemijos metu taip pat daug sezoninių darbų siūloma pietų Europos šalyse – Kipre, Graikijoje, Ispanijoje. Reikia pastebėti, jog migruojanti nekvalifikuota darbo jėga niekada nesikoncentruoja vienoje šalyje, o daugiau mažiau pasiskirsto. Tačiau tuo pačiu ieškantiems nekvalifikuoto sezoninio darbo daug patrauklesni tie variantai, kur ne tik didesni atlyginimai ir kitos pridėtinės vertės, bet ir mažiau biurokratijos, greitesnė galima darbo pradžia, todėl šiuo klausimu JK galimai praras konkurencinį pranašumą“, – prognozavo įdarbinimo specialistė.

Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/verslas/naujiena/bendroves/brexit-poveikis-minkstasis-susitarimas-atnes-daugiau-popierizmo-ir-pareikalaus-kantrybes-663-1431606?fbclid=IwAR1mgGjWeyzTCQak9N-mWpWfdHNoqxDVpEs9WB1p8r26tyH9pn-QaKNMMsU&copied